
ERAZMUS+
Kysučania a Valasi sa spojili v spoločnom projekte
V rámci výzvy Erazmus + sa spojili Materská škola SNP v Čadci zo Slovenska a Materská škola Vyhlídka
z Českej republiky v krásnom divadelnom projekte Život na Valašsku a na Kysuciach formou rozprávkovej bábkohry detí MŠ Vyhlídka (Valašské Meziříčí) a MŠ SNP(Čadca).
Realizujúci projekt prispieva k rozšíreniu bežnej výuky v materských školách. Sme jedným z mála slovenských miest, ktoré sa zapojili do tejto výzvy, najviac sa v ňom realizujú totiž vysoké, stredné a základné školy. Túto skutočnosť oceňujú nielen pedagógovia, deti , ale i rodičia, ktorí sú taktiež zapojení do samotnej realizácie. Aktívne sa všetci stretávajú počas pracovných workshopoch, pri výrobe kostýmov, kulís.... Nezabudnuteľná bola i návšteva slovenských detí s rodičmi vo Valašskom Meziříčí, kde odohrali predpremiéru bábkohry.
Projekt ponúka celý rad benefitov, najmä vytvorenie kreatívneho prostredia pre deti, ktoré upriamuje pozornosť na tradície našich predkov. Výhodou pre deti je taktiež porozumenie českému jazyku. Je zaujímavé, že slovenské deti viac rozumejú ako české, bude to spôsobené pravdepodobne tou skutočnosťou, že v slovenskej televízii sa nedabujú české rozprávky a filmy. Veľkým prínosom sú aj spoločné stretnutia pedagógov, ktoré sa organizujú striedavo v ČR a v SR.
Projekt, ako som už spomínala spracúva tradície našich predkov v kolobehu ročných období, takto sa prirodzeným a atraktívnym spôsobom deti oboznámia so zvykmi oboch regiónov. Súčasťou projektu je aj pripravovaná brožúra o zvykoch na Kysuciach a Valašsku. Zaujímavosťou bude skutočnosť, že texty budú ilustrované deťmi oboch materských škôl. Tento materiál bude slúžiť aj ostatným pedagógom v materských školách.
Deti z čadčianskych materských škôl sa môžu tešiť na spomínané divadelné predstavenie už tento rok (31.mája 2018) v Dome kultúry v Čadci, ktorý vytvára technické zázemie pre slovenskú stranu projektu a je spolupartnerom projektu.
Môžeme konštatovať, že vzniká jedinečné dielo na báze medzinárodnej spolupráce, ktoré prispeje k rozšíreniu vzdelávania detí materských škôl prostredníctvom využitia inovatívnych metód.
Projektová manažérka
Mgr. Viera Strýčková